Přípravka Zeleneč se třemi posilami ve druhem koši obsadila krásné třetí místo (dvě výhry a dvě prohry). I přes horší osobní obranu, kterou zvládají zatím jen nejstarší a nejzkušenější hráči. „Překvapilo mě, že si děti umí pěkně přihrávat. Některé akce byly opravdu pěkné. Individuálně i fyzicky jsme se soupeřům v klidu vyrovnali,“ vyzdvihl trenér Roman Janeba.

Naopak mu starosti přidávala střelba a zakončení. „V téhle činnosti jsme byli asi nejhorší tým na turnaji, ačkoliv ji netrénujeme, takže ji po dětech ani nemůžu chtít. Je to k zamyšlení,“ přemítal 30letý kouč při hodnocení celkového výkonu. "Další věc jsou brankáři. Naše děti jsou vždy horší než gólman soupeře. V Zelenči je ani do brány neposíláme. Takže je na čem pracovat. Ale celkově super turnaj,“ podotkl Janeba, který speciálně pochválil Simona Michálka a Jiříka Filipského, jež táhli tým po celý den.

Na přípravku White čekala střetnutí s týmy z vyššího výkonnostního koše. Svěřenci Jakuba Pražáka stáli před velkou a místy leckdy i tvrdou zkouškou a to zejména v duelu s pražskými Vosami. Hráči podstoupili řadu tvrdých zákroků a střetů u mantinelu. „Jsem rád, že se nikomu nic nestalo. O poločase jsem musel děti nabádat a uklidňovat, ať hlavně žádné fauly nevrací a soustředí se na svou hru,“ komentoval kouč Pražák. „Na druhou stranu jsem byl ale po zápase za tuhle zkušenost rád. Děti najednou narazily na něco, co do té doby nepoznaly,“ přiznal trenér přípravky White.

Na úplně opačném pólu byl zápas s domácím Kladnem. Krásný útočný florbal se spoustou gólů. Samy děti si nakonec společným skandováním vynutily rozhodnutí zápasu v nájezdech. V těch Prague Tigers proměnili všechny tři a mimo záznamy uspěli i v tomto utkání. Jinak se body spravedlivě dělily mezi oba soupeře.

S rodiči na jedné vlně 

„Když celkově zhodnotím náš progres v roce 2021, děti udělaly od začátku sezóny velký pokrok. Dokážeme být vyrovnaným soupeřem pro všechny. Až na Vojtu Šmídka jsou v našem týmu všichni úplní nováčci a i proto mám z našich výsledků obrovskou radost. Pochvalu si děti zaslouží hlavně ve hře bez míčku, kdy se ho snažíme okamžitě získat zpátky. To děti rychle pochopily i v zápasech, což je hodně znát. Velká práce nás čeká hlavně ve hře s míčkem, ve střelbě a zakončování,“ zhodnotil první polovinu sezony trenér Pražák.

Podle něj udělal největší pokrok od začátku sezóny Sebastien Kolman, který se pomalu řadí vedle Vojty Šmídka mezi největší opory týmu. Stejně tak skvělé výkony podávají Nicole Mertin a Adam Azizi. „Obrovskou pochvalu si zaslouží každopádně všichni a také rodiče, se kterými jsme se naladili na stejnou vlnu. Cítím od nich velkou podporu a to je hrozně důležité. Věřím, že jdeme správnou cestou a k výše jmenovaným se postupně přidá i zbytek našeho týmu,“ uzavřel Pražák.

Jejich starší kolegové, mladší žáci White, zažili premiéru v elitním koši na půdě chladné Unihoc Arény střešovického Tatranu. Plní očekávání nastoupili proti Mladé Boleslavi a i s trochou štěstí ji přetlačili o jeden gól. „Rád bych poděkoval trenérovi soupeře, který se zachoval velmi sportovně, když po chybě rozhodčích před naší bránou odvolal gól, který jsme kvůli ní obdrželi,“ uvedl trenér Milan Hort.

V dalším utkání s kladenskými Kanonýry, kteří se jevili jako nejlepší tým na turnaji, vstoupili jeho svěřenci dobře a brzy vedli 3:0. Nicméně ve druhé polovině soupeř ukázal svou kvalitu a vyrovnal na 3:3. Také z části i kvůli horšímu důrazu na vlastním brankovišti. Přesto získaný bod byl super! Dával naději na splnění předem vytyčeného cíle v podobě udržení se mezi elitou.

Kousek od tirumfu

Následoval zápas se Spartou. „V tomto utkání jsme předvedli super soustředěný výkon a získali zaslouženou výhru 6:3,“ těšilo Horta. S vědomím, že jakékoliv vítězství v posledním duelu by přineslo senzační celkový triumf nastoupili mladší žáci do závěrečného střetnutí s Tatranem. Sehrálo se vyrovnané drama do posledních vteřin. Střešovičtí šli vždy do vedení, avšak Prague Tigers dokázali pokaždé srovnat.

A tak v závěru duelu svítilo na tabuli skóre 3:3. Tygříci šli do hry bez brankáře, nicméně soupeř je donutil vrátit ho zpět do hry, aby následně rozhodl čtyři vteřiny před vypršením základní hrací doby a přisoudil Prague Tigers i tak parádní stříbro. „Nevadí! Jsem velmi spokojený, vždyť se jedná o krásný úspěch. Obzvláště pro tým, kde se hráči na žádném tréninku nescházejí pohromadě a trénují v oddělených skupinách,“ konstatoval Hort s tím, že se tak herní prvky musí implementovat do hry v průběhu zápasů.

Na tomto turnaji si tak hráči zkoušeli odskoky od branky a hledání si volného prostoru před ní. „Je pozitivní, že se nám to občas dařilo! Dále mám radost, že se můžeme opírat o naše kombinační schopnosti a individuální dovednosti v útoku, o pevnou obranu a nadstandardního brankáře. Musím říci, že každý hráč předvedl výborný výkon a každý byl pro nás vlastně klíčový a bez něho bychom se neobešli. Všem za to děkuji,“ prohlásil Hort. Do dalšího turnaje a prvního v roce 2022 chce se svými svěřenci zapracovat na hře na brankovišti na obou stranách hřiště, lépe se vyrovnat se situacemi, kdy soupeř presuje, a proměňování šancí. 

Postup výš

Další tým mladších žáků předával zejména zkušenosti méně zkušeným elévům, jež v hojném počtu pomohli doplnit řady družstva na domácím turnaji. „Elévové zkoušeli systém 2-2-1, který chceme hrát. Během turnaje bylo vidět velké zlepšení. Hráči už systém hrají dobře, akorát bude potřeba do druhé poloviny sezony přidat na rychlosti a důrazu,“ objasnil trenér Tobiáš Průša.

Do nového roku půjdou v lepším rozpoložení i dorostenci, kterým se v prosinci podařilo přetlačit Kladno a Plzeň. Ačkoliv s oběma soupeři zaznamenali jednu porážku a výhru, tak výrazná výhra nad Kanonýry je posunula díky příznivé shodě výsledků do vyššího koše. Postup přinesla až závěrečná třetina, kterou Prague Tigers ovládli 4:1 a celkově zvítězili 8:4. Díky ní měli v závěrečné tabulce pozitivní skóre o tři branky, což jim vyneslo účast ve vyšším koši v lednu 2022.

S chutí si na závěr roku zastřílely i starší žákyně ve verzi 3+1. Ve třech duelech zaznamenaly úctyhodných 45 branek, když každému soupeři vsítily minimálně osm gólů. Samy naopak inkasovaly pouze pětkrát a z hlediska defenzivy se jednalo o jejich nejlepší vystoupení v letošní sezoně.