Svatoš přišel do Prague Tigers v létě 2018, kdy se začal budovat zcela nový, ambiciózní tým s reálnými myšlenkami na postup do Národní ligy a stal se jeho základním stavebním kamenem. V oranžovočerných respektive bílých dresech odehrál celkem za A-tým 38 utkání s bilancí 13 gólů a 8 nahrávek. Velmi produktivních byl vždy na 28. září. Sváteční střelec se na den svatého Václava vždy trefil. Jeho nejoblíbenějším soupeřem byla rezerva kunratického Startu, proti kterému zaznamenal plnou čtvrtinu bodů.

Začátky dnes už celosvětově dospělého 21letého Svatoše byli v rámci střídavých startů z Black Angels. Pokusil se prosadit nazpět, ale dostal příliš málo prostoru a tak šel do Prague Tigers na přestup. „Rychle si vybudoval stabilní pozici a stal se také kapitánem v cestě za postupem z divize, kterou překazil Covid-19. Vyrostl u nás jak lidsky, tak herně. Nyní dostal nabídku od Black Angels, kam si půjde zahrát v rámci hostování superligu. Uvidíme, jak se prosadí v jejich nabitém kádru,“ řekl na adresu Svatoše manažer mužského A-týmu Prague Tigers.

Jak se poslouchají tahle slova?
Je to samozřejmě super! Když jsem odcházel z Black Angels, tak jsem si myslel, že s florbalem skončím. Jakmile jsem ale přišel sem, tak mi chlapi řekli, že s nimi můžu zkusit letní přípravu, a když mě nebude bavit, tak se na florbal můžu vykašlat. Hned mi ale došlo, že nechci skončit a že mi chybí. Okamžitě jsem si s kluky sedl. Přes celou letní přípravu jsme makali a jak jsme nastoupili do sezony, tak špatné období bylo ihned pryč.

Vyrostl lidsky. Kdybys to měl popsat, tak v čem?
Měl jsem vždy velký problém, že jsem byl k sobě hodně sebekritický při zápasech Když se mi něco nepodařilo, tak jsem se hned sesypal a pořád jsem na to myslel. Tady v Prague Tigers při zápasech divize jsem si mohl něco víc dovolit v zápasech. Samozřejmě, že mi to často nevycházelo, tak jsem se naučil z toho nepodělat. A když mi něco nevyjde, tak jít na střídačku a říct si, že v dalším střídání dám dvě dobré nahrávky a vše bude super.

V týmu jsi strávil tři roky. Na co budeš nejvíce vzpomínat?
Určitě na naše společně výjezdy. Když jsme v první sezoně měli dvojzápas v Liberci s rezervou FBC a Panthers, tak jsme ho zakončili takovou párty, na které se stalo pár nezapomenutelných věcí, které tady nebudu rozebírat. A pak samozřejmě na zdejší partu. Kluky jsem moc neznal, byť jsem proti nim vždy hrál v juniorce a popravdě jsem si o nich myslel, že jsou hovada. Jakmile jsem je ale poznal, tak jsem zjistil, že jsou stejní jako já a našel jsem si další kamarády, za což jsem moc rád.

A kdybys měl vybrat zápas?
Myslím, že po posledním zápase to je jasné. Vždy na něj budu vzpomínat. Nikdy jsem žádné utkání nerozhodl a dávám hodně málo gólů i bodů, a že se trefím zrovna při mé rozlučce a vstřelit gól v prodloužení. O tom se mi ani nesnilo.

Tečka jak z hollywoodského filmu ne?
Je to tak. Nikdo to určitě nečekal (směje se).

Při rozhodujícím gólů vypadala situace na hřišti, že už ses nemohl koukat na dlouhé dobývání liberecké branky a vzít tíhu okamžiku na sebe a řídil se heslem ‘Když nevíš co s tím, vystřel‘ …
On hlavně na sebe navázal Martin Boušek dva protihráče a poslal mi míček nahoru po mantinelech. Jenom jsem mu naznačil, že mu míček vrátím zpátky a najednou jsem měl volno na středu. Další super práce byla před brankou, kdy tam někdo skočil před gólmana zrovna, když míček letěl do branky a propadl tam a jsem za to hrozně šťastný.

Nyní budeš hrát superligu a vracíš se do Black Angels. Do týmu, odkud si do Prague Tigers přišel. Jsi rád, že se jedná zrovna o tento tým?
Určitě. Bylo to hlavně mnou a ne tak, že by kluci na mě byli zlí či tak podobně. V té době jsem si procházel složitějším obdobím a chtěl jsem skončit. Nyní jsem ale dostal zpátky chuť a došlo mi, že chci ještě zkusit zabojovat o nejvyšší úroveň a zjistit, jestli na ní mám nebo ne.

Superliga je obrovské lákadlo. Nebude to ale pro tebe najednou velký skok o tři soutěže víc?
Samozřejmě, že to bude těžké. Když jsme hráli v poháru v přípravě, tak jsem hned z toho byl zaskočený. Člověk tam nemá na nic čas. Protihráči jsou hned u něj a pořád musí posouvat míček. Navíc se od něj očekává, že něco i vymyslí a ne jenom odbrání. Je přede mnou ještě dlouhá cesta, abych se stal platným článkem. Věřím, že to vyjde.

Jak jsi připraven na mnohem vyšší rychlost?
Je to samozřejmě náročné. Máme ale od trenéra jednoduché instrukce. Když napadáme, tak posouváme míček po mantinelech nebo ho vyhazujeme pryč. Je to o tom nepřidržovat balónek. Nejsem navíc žádný technický hráč, takže nejsem takový, že bych si vymotal dva hráče v rohu a pak si prošel celé hřiště. Bude to hodně o tom, abych míček hodně posouval a odbránil si svoje.

Jedinou kaňkou tvého působení v Prague Tigers je zřejmě dvakrát zastavená cesta do Národní ligy. Kdyby vyšel, tak by se odcházelo o trochu lépe, že?
Určitě! Všechny nás hodně sebralo, když už jsme byli ve druhém kole play-off a stačilo vyřadit jednoho soupeře a byli bychom tam. A najednou stopka. Všechny to hodně mrzelo a doufali jsme, že Véča (Tomáš Večeřa) postup vyhádá na unii a že postoupíme, což bohužel nevyšlo. Je jasné, že nás celá situace bolela. Tenhle tým patří výš, ne do divize. V téhle sezoně se v ní bude nudit, i když poslední duel toho není vůbec důkazem, ale je to tak.

Když mluví o tobě lidi okolo týmu, tak se všichni shodnou na tom, že jsi pokorný, srdcař a podobně. O tobě i vypovídají, protože si nehrál pouze za A-tým jako nějaká hvězda, ale šel jsi pomáhat i rezervním družstvům v nižších soutěžích. Cos tam hledal?
Mám v nich kamarády ze střední, kteří jsou odchovanci. Vždy, když byl volný víkend, tak jsem si šel s nimi zahrát. Jednou dokonce i před zápasem A-týmu, za což jsem dostal docela hodně vynadáno. Bylo to i z důvodu, že jsem si v nižších soutěžích mohl zahrát například v útoku, což se mi nepodařilo od starších žáků a hlavně tam byla sranda. O tu šlo.

Tvé hostování v Black Angels bude trvat do Vánoc. Do Prague Tigers se vrátíš při pauze kvůli mistrovství světa k zápasu v Mladé Boleslavi, kterou jste v prvním kole porazili 19:3. Kam myslíš, že se za tu dobu posune?
Doufám že kluci budou mít za sebou samé výhry a přijdu do týmu, který bude rozjetý jako vlak a jenom se připojím k nějakým dalším bodíkům.

A kam se posuneš ty?
Doufám, že za sebou budu mít nějaké starty v superlize. Budu ještě jistější na florbalce a moct něco předat zdejším klukům.

Tvým nástupcem v roli kapitána se stal Zbyšek Piták. Je on nejlepší volbou?
Určitě ano. Byl s námi už v minulé sezoně. Je to neskutečný hráč, který by si mohl zahrát superligu úplně v pohodě. Hlavně je velký hecíř. Neustále nás motivuje na střídačce a nikomu neřekne křivé slovo. Se všemi v týmu má dobrý vztah, což je také hodně důležité. Za mě určitě dobrá volba. Ne že by byla jediná, ale určitě dobrá.

Mluví pro něj, že vedl v juniorech Tatran, dosáhl s ním na mistrovský titul a vůdcovské vlastnosti v něm jsou?
Určitě tohle hrálo nějakou roli při rozhodování. Trenéři ale také viděli, jak pracuje v průběhu letní přípravy. Chodil na většinu tréninků a hecoval kluky, a když se začalo kazit tempo, tak Zbyšek je přesně ten typ, který zařve, ať se znovu rozjedeme. Takže naprosto chápu rozhodnutí trenérů.