Turnaj v Plzni sloužil jako generálka na nadcházející sezonu a domů se vraceli se senzačním úspěchem. Ačkoliv výsledky v nejmenších kategoriích jsou na vedlejší koleji a důležitá je především radost ze hry a zábava, tak určitě potěší, že elévové ovládli svou kategorii a domu si odvezli fantastické zlato.

Důležitá v tomto družstvu byla podle trenérky Dany Hortové chemie, protože kluci si podle ní bezvadně rozuměli na hřišti v jakékoliv sestavě a turnajem prošli bez porážky, ačkoliv museli často po špatném začátku otáčet vývoj zápasu ve svůj prospěch. Pouze jedno utkání v jejich případě skončilo remízou. V bráně se blýskl Kryštof Eggerth, který odchytal podle slov trenérky celý turnaj perfektně.

„Kluci předváděli mnoho pěkných už opravdu florbalových akcí a po právu sklidili obdiv a uznání od trenérů soupeřících týmů,“ těšilo trenérku Hortovou. Po vítězném finále navíc slavili s elévy zbylé turnaje, které už měly dohráno. „Samozřejmě je ale stále na čem pracovat, rychlá koncentrace na začátcích zápasu, obrana a je třeba dál rozvíjet dovednosti každého hráče tak, aby byl dobře připraven do mladších žáků, poznamenala Hortová. Všichni do jednoho už se těší na sezonu.

Bronzová přípravka

O další cenný kov z Plzně se postarala nejmladší kategorie přípravky. Nejmenší účastníci si dokráčeli pro bronzové medaile a rozšířili sbírku Prague Tigers. Kouč Jakub Pražák si pochvaloval místo konání a hodně prostoru mezi zápasy. „Líbilo se mi, že utkání na sebe časově dobře navazovala, nebyly žádné nepravidelné prostoje,“ vyzdvihl kouč, který by ale na druhou stranu uvítal jiný hrací čas, než který nastavili organizátoři. Jak v této kategorii bývá, tak většina hráčů by hrála pořád a bez střídání.

Jejich starší kolegové už si vedli o něco hůře. Mladší žáci pod vedením Adély Hortové a Tobiáše Průši nastoupili do turnaje pouze v devíti lidech. Po vyhrané základní skupině narazili ve čtvrtfinále na děvčata Sparty, která byla dle slov trenérů o hlavu vyšší a po nájezdech nakonec vyhrál pražský rival. „Morálka byla dobrá, kluci se podporovali. Bohužel jsme nemohli hrát systém, který jsme trénovali na soustředění, protože tam půlka hráčů nebyla, i tak nám šlo bránění,“ shodlo se trenérské duo.

Nejstarší kategorie do 15 let dotáhla své působení až mezi posledních 16 týmů. Tam ale jejich cesta turnajem skončila. Trenér Roman Janeba si chtěl v Plzni vyzkoušet primárně herní systém a principy hry, které se svými svěřenci piloval na soustředění. V základní skupině sehráli Prague Tigers poměrně vyrovnané zápasy, starší žáky ale zklamala koncovka a také horší zpracování míčku po přihrávce. „V osmifinále nám vyloženě neseděl styl soupeře, který dobře bránil a čekal na naše chyby. Turnaj, až na poslední utkaní, hodnotím kladně. Naše hra nebyla vůbec špatná a alespoň víme, na čem musíme pracovat,“ pochvaloval si šéftrenér mládeže a kouč starších žáků Roman Janeba.

Hrozivé porážky

Pořádnou facku dostali hned zkraje dorostenci. Po úvodních dvou zápasech mají hrozivé skóre 1:20 a bez bodu jsou na posledním místě skupiny A koše A a příště budou odvracet hrozbu sestupu. O jediný gól v obou utkáních se postaral Procházka, jenomže už za stavu, kdy Chodov vedl 10:0. Přitom stačilo proměnit příležitosti v úvodu zápasu a duel s celkem z Jižního Města by se vyvíjel jinak a duel by dopadl podle slov trenéra Víta Gattnara pro jeho svěřence příznivěji.

Podle něj byl největší problém ve hře s míčkem. „Vše nám hrozně trvá a proti napadajícím soupeřům nejsme schopni konstruktivně rozehrát. Naopak oni tyto činnosti mají naučené a nedělá nás přehrávat,“ všiml si Gattnar. „Začátek je v hlavách, je potřeba si uvědomit, že to není pouťák a čím víc se blíží dospělý florbal, tím je potřeba tomu dávat něco navíc. Potom budeme konkurenceschopní,“ nabádal trenér dorostenců. Dále je pak pilovat herní činnosti jednotlivce, zapracovat na hře s balónkem. Potenciál na zlepšení jeho svěřenci mají. Jen ho využít.