Související zápasy

Prague Tigers
273_20230112_182841.jpg

Elévové zazářili na PFC, junioři utrpěli výhru. Přípravky i žáci pořádali

Úvodní víkend letošního roku zapojil do florbalových klání i mnoho družstev Prague Tigers. Na přípravném turnaji Prague floorball cup se představily dva týmy elévů, celek Orange si došel pro bronzové medaile. Starší žáci i přípravky White a Grey se splnili pořadatelskou povinnost. Junioři naopak vstoupili do nového letopočtu rozpačitě. Získali tři body, nicméně se na ně hodně natrápili.

Elévové byli na turnaji Prague floorball cupu rozděleni podle ročníků na starší Orange (2012) a mladší White (2013), což se ukázalo v průběhu víkendového klání jako klíčové, neboť v tomto věku je každý rok znát. Ti zkušenější ovládli nejprve svou základní skupinu a v nadstavbové prohráli s Karlovými Vary a Black Angels. Vzhledem k příznivým výsledkům si nakonec za své výkony pověsili na krk bronzové medaile.

Jak naznačil kouč Roman Janeba, tak cílem sobotní části turnaje bylo vyzkoušet co nejvíce variant sestavy a najít vhodné složení na finálovou část turnaje. „V základní skupině jsme nějak netaktizovali a nechal jsem hráče, ať zkusí vybojovat co nejlepší místo a tím pádem co nejlepší zápasy na druhou část turnaje,“ uvedl trenér týmu Orange. Ve skupině čekaly jeho svěřence i tak těžké zápasy. Soupeři byli kvalitní a elévové ve všech utkáních prohrávali. S Jesenicí museli dokonce rozhodnout až v posledních vteřinách, ve střetnutí s Libercem byli zase hodně produktivní. Nakonec si hráči vybojovali první místo a mohli hrát o medaile.

V prvním zápase finálové tabulky je čekal Tachov, který jasně přehrál tým White ve skupině. „Byli jsme dobře připravení, od začátku jsme zápas kontrolovali a vyspělým výkonem přidávali další branky,“ těšilo Janebu. Do nedělního programu šli tak jeho svěřenci pozitivně naladěni, nicméně proti Karlovým Varům jim zápas nevyšel, složitě se dostávali do šancí a propadali v obraně, hlavně v situacích jeden na jednoho. Střetnutí s Brnem bylo velmi tvrdé a vyhrocené. „Ze stavu 1:4 se nám podařilo dotáhnout zápas do remízy ze stavu. Podle všeho jsme dokonce dali i pátý gól. Bohužel ho nikdo neviděl,“ posteskl si Janeba. Na závěr turnaje přišlo na řadu derby s Black Angels, se kterými mají elévové negativní bilanci.  

Elévové White obsadili 10. místo

„Byli jsme dobře nastavení, chtěli jsme vyhrát. V druhé polovině jsme dokázali zápas vyrovnat, o to víc mrzí rozhodují branka soupeře, kdy jsme nedokázali ubránit volný úder z půlky hřiště. Soupeř poslední dvě minuty držel míček za naší brankou a čekal na fauly. S turnajem jsem ale spokojený. Viděl jsem šikovné jednotlivce a super partu kluků, kteří na sobě určitě budou ještě více pracovat,“ komentoval celý turnaj šéftrenér mládeže.

I White vstoupili do turnaje dobře, když do turnaje vstoupili výhrou 5:1 nad plzeňskými Gorilami. Nicméně se jednalo o jediného soupeře, který postavil stejně staré děti, zbylé týmy měly na hřišti o rok starší a zkušenější hráče, což bylo po zbytek turnaje hodně znát. Hráči pod vedením Dany Hortové i tak ale bojovali, nicméně jim vázla koncovka, která nakonec vyústila v konečné desáté místo. Velké plus zaslouží obě gólmanky, které ve všech zápasech držely tým ve hře svými zákroky.

V Praze bylo o víkendu florbalu nad míru dostatek. Vyjma elévů se totiž představilo i kvarteto přípravek. Týmy Grey a White na společném pořádaném turnaji. Družstvo vedené Jakubem Pražákem mělo na domácím turnaji silnou sestavu a s vyšším košem se popralo na výbornou. Děti dokázaly vstřelit spoustu gólů. K vidění byly krásné individuální akce i společná spolupráce. „Je krásné vidět, že děti naprosto přirozeně kombinují, aniž bych je do toho musel nutit. Naopak jsou tak chytré a chápou hru, že sami ví, že když spolu budou spolupracovat, bude je hra daleko víc bavit a daleko víc si zahrají,“ rozplýval se v hodnocení kouč Pražák. Velkým tahounem a střelcem se stal Martin Bolf, který se postaral o polovinu branek celého týmu.

Jejich vrstevníci z týmu White naopak v hale Campanus gólově strádali, nicméně ve třech ze čtyř utkání předvedli bojovný výkon, jen soupeř byl o jednu trefu úspěšnější. „Výher mohlo být klidně více, ale když už se dostaneme do střelecké pozice, nebo před branku, tak si situaci sami zbytečně ztěžujeme,“ poznamenal kouč Jiří Toček.

Přípravka Orange bojovala v Exe sport aréně oslabená nemocemi, ale posílená Kubou, Andrejem a Vojtou z přípravky White. Během turnaje se hráči rychle zlepšovali, ale zároveň nás čekali čím dál těžší soupeři. Přesto jsme udrželi svou pozici i dobrou náladu. Góly nastříleli hlavně zkušenější hráči - Kuba D., Vašek a Domča za pomoci dalších borců - Míši, Tomáše a Evičky. „Příště bychom chtěli naskočit naplno od prvního zápasu, hned v hlavičkách probudit zkušenosti a dovednosti, které tam z tréninků a několika turnajů už máme,“ prozradil trenérka Helena Filipská, která doufá, že v Mladé Boleslavi se její tým představí už v plné síle.

Přípravka Black dvakrát vyhrála a jednou prohrála, nicméně i tak se jednalo o neskutečný zážitek s dětmi.“Každým turnajem se zlepšujeme, tvoříme hezké šance, ze kterých dáváme i spoustu gólu. Zvykáme si na systém, kdy do každého střídání dáme 100% a nevynecháme žádný souboj. Snažíme se, aby soupeř nehrál na míčku ani neměl šanci se s ním rozběhnout,“ libovala si koučka Nikola Hamerníková.

Další, kdo si splnil povinnost, byli starší žáci, kteří pořádali v domácí hale v Čakovicích třetí koš, nicméně s oběma záležitostmi si poradili bravurně a všem jasně ukázali, že patří o patro výš. Na domácím turnaji si dali dva herní cíle - vyzkoušet si v zápasech nový systém pressingu a zároveň hrát zodpovědně dozadu. „Oba se nám z mého pohledu podařilo splnit na jedničku. Důkazem toho je jeden obdržený gól za celý turnaj. Navíc jsem rád, jak jsme hlavami zvládli finálový zápas a chovali se jako lidi,“ zhodnotil trenér Tobiáš Průša.

Rozpačité výkony předvedli v úvodu nového roku junioři, kteří v obou utkáních vyrobili mnoho individuálních chyb, špatných rozhodnutí a ve finále i zbytečných vyloučení. Hodně špatně se mi tyto dva zápasy hodnotí. S týmy, které bychom měli kvalitativně jasně přehrát, se klasicky trápíme,“ konstatoval trenér Jakub Pražák. Jeho svěřenci první zápas o gól prohráli, druhý zase vyhráli.

„Dostáváme spoustu laciných gólů. I já jsem bohužel v prvním zápase chyboval při střídání a i tohle negativně ovlivnilo zápas. Do dalších tréninků na tomhle chci zapracovat,“ mluvil sebekriticky Pražák, která ale našel i pozitiva. „Mám jasno o základní sestavě. Již vím, kteří hráči jsou pro mě klíčoví, a kteří jsou naopak na hranici sestavy a tým doplňují v případě absencí,“ uzavřel kouč juniorů.