Související zápasy

Prague Tigers
271_20230109_191150.jpg

Rozdílné nastavení hlavy přineslo poloviční start do roku 2023

Ženy Prague Tigers mají za sebou první zápasy v roce 2023 v první lize. Jejich úspěšnost byla o víkendu poloviční. V Nehvizdech je čekali dva obtížní soupeři. Nejprve se postavily Vinohradům, které nakonec zvítězily těsně 4:3. Druhý den pak přivítaly Plzeň. Na první pohled se může zdát, že zvítězily jasně 7:2, nicméně vysoká výhra se urodila až v závěru duelu.

V obou duelech hrálo klíčovou roli z pohledu Tigers nastavení v hlavě. Zatímco s Vinohrady byly ženy podle Ireny Křížkové špatně nastavené a kvůli tomu zaspaly úvod utkání, tak proti Plzni vstoupily do utkání zcela opačně. Trenér Vladimír Jambor si pochvaloval pozitivní naladění po celých šedesát minut, které vyústilo v konečnou výhru.

Vinohrady braly v sobotu tři body zcela zaslouženě. Od začátku byly aktivnější a měly více ze hry. Po právu se tak dostaly do vedení, které si kontrolovaly až do konce. Ženy Tigers se oproti tomu dlouho trápily v koncovce. „Jak už je naší tradicí, tak jsme zaspaly první třetinu. Vinohrady vypadaly zakřiknutější, než jsem byla zvyklá. Kdybychom na ně šláply od začátku, tak by zápas dopadl úplně jinak. Pak už jsme jenom doháněly a doháněly,“ konstatovala Křížková.

Právě ona měla podíl na prolomení střeleckého trápení. Tygřice si vynutily dvě přesilovky těsně poté, co se zápas překlopid do druhé poloviny, a její pas našel nejproduktivnější hráčku sezony domácího týmu Elišku Mrázkovou, která dostala Tigers do kontaktu. „Ve druhé třetině jsme teprve zapnuly, vyrovnaly se s tempem soupeře a šance přišly až ve třetí, protože jsme už neměly na vybranou. Střílely jsme z každé pozice. Tak by tomu mělo být ale od začátku zápasu,“ mínila 24letá hráčka.

Ač se dokázaly Tygřice vždy přiblížit Vinohradům na rozdíl jedné branky, tak jejich soupeřky dokázaly vždy odskočit. Domácí tým musel jít v závěru do velkého risku, nicméně při čtyřminutové hře bez brankářky přišlo potřebné snížení až osmnáct sekund před závěrečnou sirénou, což už bylo hodně pozdě. „Máme hodně zraněných hráček. Včetně mě jich je v týmu hodně nových. Pořád se sehráváme, hledáme. Máme ještě nějaký čas vše vyladit do play-off, kde to bude nejdůležitější,“ komentovala Křížková.

Ženy ale musely hodit porážku za hlavu, neboť hned v neděli je čekal další těžký soupeř. Na druhé polovině hřiště tentokrát stála Plzeň a oproti sobotnímu duelu s Vinohrady byly Tygřice o krok napřed a Západočešky musely dotahovat. „Řekli jsme si před zápasem, že půjdeme krok po kroku, odpíchnout se od maličkostí, dát si pár prvních střídání kvalitních a jednoduchých, abychom se chytli, což se povedlo. Podržela nás Maťka (brankářka Pilšáková) vzadu, který chytila šance soupeře. Na to v jaké jsme formě, tak kvalitní výkon,“ těšilo trenéra Vladimíra Jambora.

Samy hráčky přišly v dobrém rozpoložení, o to vše bylo utkání jednodušší. Plzeň sice držela krok a stále byla na dostřel jedné branky. Ani trefa Nikoly Hamerníkové zkraje třetí třetiny nemohla Tigers moc uklidnit, protože stav 4:2 svítil ještě čtyři minuty před koncem. „Přečkali jsme šance soupeře. Maťka nás podržela, zároveň jsme šli za vítězstvím pozitivním nastavením a věřili jsme, že ho zvládneme za tři body týmovým a zodpovědným výkonem,“ konstatoval Jambor.

Definitivní rozhodnutí přišlo až v závěru, kdy Eliška Dvořáková trefila prázdnou branku a na její trefu navázaly ještě její jmenovkyně Mrázková a Dominika Steinbachová. O sedmero gólů se postaralo sedm různých střelkyň.

Největší rozdíly mezi zápasy s Vinohrady a Plzní bylo podle Jambora v nastavení hlavy a mysli hráček. „Do zápasu jsme šli uvolnění s jasným cílem, že chceme utkání zvládnout po psychické stránce, celých šedesát minut být pozitivně naladění, což se povedlo,“ pochvaloval si trenér Vladimír Jambor.

Úvodní zápasy roku 2023 mají tak ženy za sebou. Získaly v nich tři z možných šesti bodů. Oba náročné duely jim ukázaly spoustu věcí, které budou muset do konce základní část vylepšit, což potvrdila jak Křížková, tak i Jambor. „Musíme zapracovat hlavně na koncovce, střílet ze všeho a ne tolik přihrávat, víc zapojit hlavy, jsme špatně nastavené,“ přiznala hráčka. „Taky jak musíme být psychicky připravení, co potřebujeme zlepšit co se týče systémových věcí, kondiční stránky i hlavy,“ dodal kouč.

Prague Tigers – Vinohrady 3:4 (0:1, 1:2, 2:1)
Branky
: 36. a 43. Mrázková, 60. Křížková – 23 a 51. Nigrinová. 11. Vesecká, 38. Reischlová. Vyloučení: 1:2. Využití: 1:1. Rozhodčí: Brejcha, Herman. Diváci: 33.

Prague Tigers – Slavia Plzeň 7:2 (1:1, 2:1, 4:0)
Branky
: 6. Horáková, 25. Plánková, 35. Křížková, 44. Hamerníková, 57. Dvořáková, 58. Mrázková, 59. Steinbachová - 19. Binědová, 32. Špetová. Vyloučení: 1:0. Bez využití. Rozhodčí: Verner, Preclík. Diváci: 25.