Máme nejvyšší cíle. V play-off rozhodnou maličkostí, hlásí Horáková

Základní část je minulostí. Play-off začíná. Ženy Prague Tigers do něj budou vstupovat ze druhé pozice, nicméně s nejvyššími cíli, jak v rozhovoru nastínila jedna z opor Eliška Horáková. Druhá nejlepší střelkyně týmu se rozpovídala o dlouhodobé soutěži a zavzpomínala i na loňské vyřazovací boje. Z nich se snad se spoluhráčkami poučila a v pavouku chtějí dojít, co nejdál. Ideálně až na vrchol.

Základní část jste zakončily vítězstvím nad Spartou 5:3. Jaký zápas jste z tvého pohledu odehrály?
První dvě třetiny jsme měly docela pod kontrolou. Hned ze začátku jsme daly góly a zklidnily se. Ve třetí třetině jsme ale polevily a zadělávaly jsme si svými individuálním chybami na drama, nicméně jsme spokojené, že jsme vyhrály.

Za deset minut jste daly čtyři góly a vypadaly jste, že budete atakovat dvouciferný výsledek. Co se pak stalo, že jste ve zbytku utkání hodily brzdu?
Přestaly jsme se soustředit a myslely si, že to půjde samo. Začaly vymýšlet hlouposti a byly nekvalitní v zakončení, protože šancí jsme měly docela hodně.

Základní část je za vámi, skončily jste na druhém místě. Jak jí hodnotíš?
Ve spoustě utkání jsme nechytly začátek, což musíme v play-off změnit, protože by to pro nás mohl být velký problém. Jinak si myslím, že po tom průběhu a podle toho, kolik nás občas bylo na zápasy, tak můžeme být za druhé místo rády. Ke konci základní části jsme prohrály některé docela důležité zápasy a všechno mohlo být o trošku horší. Celkově jsme ale s druhým místem spokojené. Myslím si, že je i fajn, že na nás nebude takový tlak jako na vítěze, což by nám trochu mohlo pomoci v hlavách.

Byl tlak jedna z věcí, která vás loni sužovala v play-off?
Mohly jsme ho mít trošku v hlavách. Nevím, jak ostatní, ale myslím si, že ano. Čekalo se od nás a všude se psalo, že jsme jedním z největších favoritů a v zápasech je pak trošku větší nervozita, než když se jde do zápasu z pozice toho, že se může jenom překvapit. I teď máme do prvních kol pozici favorita, ale už to není takové. Spousta holek loni odehrála první play-off, protože před tím bylo zrušené kvůli covidu a úplně poprvé vypadly v prvním kole. Podobnou únavu tak zažily poprvé, což mohlo hrát svou roli.

Teď jste o rok zkušenější. S čím do play-off jdete?
Určitě se dostat co nejdál. Před sezonou jsme si dali za cíl vyhrát ligu na konci, ne v základní části. Máme nejvyšší cíle. Na druhou stranu si myslím, že zkušenosti nás mohou trošku brzdit, protože mi přijde, že na ně občas trochu spoléháme a pak nás překvapí, v jakém tempu vstoupí soupeřky do zápasu. Nám pak chvilku trvá, než se do toho taky dostaneme.

Ukázal už vám něco například poslední zápas se Spartou, se kterou jste odehrály dvě vyrovnané třetiny?
Rozhodně je letos oproti minulým sezonám první liga vyrovnaná. Širší špička je mnohem kvalitnější než bývala. I týmy ze spodních pater jsou schopné zahrát hodně slušně.

Co bude v play-off rozhodovat?
Maličkosti, psychická odolnost a velká bojovnost a nikoliv kvalita na holi. V play-off stačí udělat jednu chybu a pak už se vezete.

Zmínila jsi maličkosti, které například?
Standardní situace, přesilovky, špatné vyspání na první zápas, který když se prohraje, tak se ve druhém hraje hodně špatně, což jsme zjistily loni s Black Angels. Úvodní utkání jsme mohly v pohodě vyhrát, měly jsme spoustu šancí, ale prohrály jsme ho. Pak už jsme byli pod hrozným tlakem, který jsme neustály.

Oproti mužům hrajete pouze na dva vítězné zápasy. Je první zápas klíčem k pozdějšímu ovládnutí série?
Myslím si, že ano. U žen navíc není psychický odolnost taková, jako u mužů. První zápas je hodně rozhodující. Do druhého zápasu už pak člověk má tak nějak přečtený systém. Ví, co soupeřka dělá, jaké má standardky, přesilovky, jak asi bude hrát. Tam už je to o bojovnosti, urvání zápasu a štěstí.

Na rozdíl od Nového Strašecí jste měly o jeden víkend navíc. Co jste nejvíc pilovaly směrem k play-off?
V první řadě jsme se vyléčily z toho, co nás všechny trápilo. Každá jsme měly něco. Pak jsme jely standardní situace, přesilovky a systém. V utkání se Spartou nám nějaké věci haprovaly. Taky jsme začaly zaměřovat na video ze hry soupeřů, abychom věděly, co nás čeká.