82_20210129_120014.jpg

Webinář o životním stylu: cirkadiánní rytmus je nadevše

Tvrdý trénink, vhodně zvolená strategie na soupeře, správné jídlo před a po zátěži a co dál? Ke stoprocentní přípravě, radosti ze sportu, ale také z vítězství patří i zdravý životní styl, který bývá často opomíjen stejně jako například regenerace. Té přitom vrcholoví sportovci kladou s přibývajícími lety čím dál větší důraz a bez ni by v pokročilém sportovním věku nedosáhli na pozdější úspěchy.

„Nesmíte se uspokojit s tím, že být unavení a necítit se dobře, je normální,“ varuje kondiční trenér Prague Tigers Libor Kucza ve svém druhém webináři, který se tentokrát zaměřil na zdravý životní styl. Nejde jen o to zdravě jíst, trénovat, ale také co možná nejlépe dodržovat cirkadiánní rytmus.

Pro někoho se může tento pojem jevit jako cizí výraz, ale jedná se o jeden z biorytmů, kterými se člověk řídí. Dochází v něm ke kolísání aktivity a bdělosti nejčastěji s denní periodicitou. „Organismus se řídí tzv. ‘vnitřními hodinami‘, podle kterých funguje. V ideálním případě bychom měli dělat všechny věci v určitý čas. Tělo se pak na ně synchronizuje,“ vysvětluje Kucza.

Cirkadiánní rytmus totiž reguluje veškeré činnosti v těle: trávení, spánek, energii, které by měl mít člověk ráno nejvíc, a postupně v průběhu dne by měla klesat. V případě jeho poruchy dochází i k poškození trávení, autoimunitním onemocněním či k rakovinám. Mít vysoký melatonin a dobře spát je dobrá prevence. „Tím, že budeme dobře spát, jíst a zároveň mít srovnaný biorytmus, budeme mít dostatek energie a fungovat jak v běžném životě, tak i ve sportu,“ upřesňuje kondiční trenér.

S tím vším souvisí dvě věci, které regulují cirkadiánní rytmus – světlo a strava. První světelné paprsky dávají lidem signál, že je den. V zimním období, kdy většina obyvatel vstává za tmy, se budí s menším množstvím energie. Co se týče jídla, tak ve chvíli snězení prvního sousta se zapíná trávící systém, detoxikace těla a odpočítávají se hodiny z bloku, kdy člověk jí. I v tomto případě si tělo navykne a nastartuje trávicí procesy, pokud dochází ke konzumaci v pravidelnou dobu. Jestliže někdo jí i v noci, tak je téměř jisté, že se člověk vzbudí bez energie.

Jak a proč spíme

I proto je důležité se naučit chodit spát a vstávat ideálně ve stejnou dobu. Kucza dodává, že naučit se tento cyklus trvá přibližně 2 až 3 týdny, kdy si navykne a jedinec je pak schopný se budit v totožný čas i bez pomoci budíku. Navíc má dostatek energie po celý den a její kolísání během dne zmizí.

Ve spánku totiž pracuje melatonin. Hormon, jenž je největším antioxidantem a opravuje různé buňky, se vyplavuje lidem ve chvíli, kdy se začíná stmívat a jeho nejvyšší množství se v těle nachází přibližné okolo jedné hodiny v noci. K lepšímu spaní mohou posloužit i brýle na blokaci modrého světla, které je vhodné si nasadit cca 90 minut před spaním. Jejich pořízení vyjde přibližně do 500 Kč.

Myslete pozitivně

Všeobecně se ví, že psychika při zápasech rozhoduje pomalu víc než fyzička. Experti praví, že zhruba 20 – 30% dělá kondice a 70 – 80 % výkonu dělá mentální rozpoložení. „V případě špatného nastavení v hlavě nepodá člověk potřebný výkon,“ podotýká Kucza. Proto je důležité neustále myslet pozitivně. „Negativní věci se v mozku usadí mnohem rychleji a hlouběji než ty šťastnější, proto je nutné si v životě udržovat veselou náladu,“ říká kondiční trenér a jako příklad, jak tak učinit, dává tip napsat nebo si na konci dne říct tři pozitivní věci. Poté se bude lépe i spát. V neposlední řadě se také obklopovat okolo sebe veselými lidmi.

Buďte sami sebou

Jednou z dalších rad a oblastí je uvědomění si vlastního těla. „Spousta lidí neví, kde co má, jak po fyzické, tak i po psychické stránce, proto je dobré si sednout a zamyslet se,“ objasňuje Kucza. V současném světě se totiž drtivá většina bojí být “sám se sebou“. Přitom každý se v životě ocitne v situaci, kdy je, nebo bude sám.

Pro uklidnění duše a těla může posloužit meditace. Stačí k ní málo. Na pouhých deset minut se soustředit na jakýkoliv neživý předmět a odpalovat všechny myšlenky pryč. Dochází tak nejen k meditaci, ale zároveň posílení koncentrace. Umět se soustředit na daný konkrétní okamžik je zejména při zápasech nesmírně důležité.

Důležitá regenerace

Dalším užitečným prvkem jsou dechová cvičení - po ránu aktivační, na večer relaxační. Kucza ve webináři ukázkově předvedl jedno nazvané 4-6-8 (4 sekundy nádech nosem, 6 sekund zadržení a posledních 8 vteřin pomalý výdech ústy. Je běžné, že u nich člověk i usne. Zároveň u nich pomáhají také esenciální oleje, jež pomáhají tělu k jeho utlumení.

Na závěr celého webináře přišla řeč na regeneraci. Lidé totiž více trénují, než regenerují a tuto činnost spíše zanedbávají. Netýká se to pouze protažení svalů, ale následně i dalších procedur, jako jsou například masáže. Válečky už jsou v současnosti téměř povinností a podle Kuczy je jejich používání na denní bázi. V případě větší potřeby následně poslouží i ty klasické, kdy se o člověka stará někdo jiný.

Další variantou je využití sauny, ať už klasické, která funguje spíš na mozek nebo na ty infra, jež jsou zaměřené hlavně na svaly. Poté je vhodné zajít si do sprchy respektive skočit si do ledového bazénku. Pro aktivnější lidi je vhodná i procházka ideálně v přírodě, kde dochází k vyčištění hlavy a rozhýbají se svaly, které jsou zejména po zápasech zatuhlé.