215_20220607_165736.jpg

Cíl zůstává stejný. Vyhrát první ligu, říká trenér žen Vladimír Jambor

Prague Tigers měli dlouho dvě želízka v boji o vyšší soutěž. Postoupit se ale podařilo jen mužům, ženy skončily v semifinále 1. ligy a jak v rozhovoru naznačil trenér Vladimír Jambor, tak i v případě možnosti posunout se mezi elitu, by jeho svěřenkyně stejně hrály druhou nejvyšší soutěž. Do příští sezony mají ale pořád stejný cíl – vyhrát ji. Rovněž nastínil, kdy bude čas hrát extraligu a jak je to s plánováním kompletní ženské složky.

Přebolelo už zklamání z vyřazení v semifinále play-off?
Přebolelo. Nyní už jsme ve fázi, kdy začíná příprava na novou sezonu. Z té předešlé jsme se poučili a nyní pracujeme na tom, abychom byli o něco lepší a splnili si cíle, které jsme si stanovili.

Které to jsou?
Jedná se o týmové cíle, kde chceme opět atakovat nejvyšší příčky, ale i herní, kde máme v úmyslu zase o kus posunout naši hru.  

Nakonec zůstáváte v první lize. Co to pro vás znamená?
Pro nás se nemění nic. I kdybychom první ligu vyhráli, tak bychom s největší pravděpodobností do extraligy nešli, protože ještě na ní nejsme připravení a nechci ohrozit klub. V momentě, kdy na ní nemáme hráčský materiál, zázemí a finance, tak nemá cenu na to tlačit. I kdybychom play-off vyhráli, tak zůstaneme v první lize a cíl je znovu ji vyhrát. Tím, že se to nepovedlo, tak cíl zůstává stejný a první ligu chceme vyhrát. Tím se netajíme.

Co dál by vás brzdilo v nejvyšší soutěži?
Myslím, že jsme vyjmenovali všechno. Možná by nás brzdil i fakt, že půlka kádru by ji nechtěla hrát.

Z jakých důvodů by nechtěla hrát extraligu přibližně polovina kádru?
Primárně z časových důvodů. Přeci jen elitní soutěž vyžaduje větší časovou dotaci, a to řadě holkám v jejich věku nevyhovuje. Už mají jiné starosti a zájmy.

Dá se tedy teď říct, že příští rok budete na extraligu připravení?
To je otázka, na kterou neznám odpověď. Budeme dělat všechno pro to, abychom připravení byli. V momentě, až se postup povede, tak si tady všichni sedneme a dáme hlavy dohromady a vyhodnotíme si plusy a mínusy, zda to dává smysl, nebo ne.

Hrálo roli, že i muži postoupili do Národní ligy a že oni budou hrát v příští sezoně vyšší soutěž, která s sebou logicky přináší i vyšší nároky?
Vždy rozhoduje ekonomická stránka věci a v tuhle chvíli nejsem schopen říct, zda na to po této stránce budeme připraveni, zda to bude dávat smysl, mít kádr. Proměnných je řada. Nechci říkat, že extraliga je nějaká meta. Pro nás je cíl vyhrát první ligu a pak začneme řešit, jestli to dává smysl nebo ne.

Po základní části jste skončili první, nakonec celkově třetí. Jak bys zhodnotil celou uplynulou sezonu?
Byla jako na houpačce. Začátek dobrý. Těžili jsme z výborné letní přípravy, kdy jsme si nastavili její nový model. Přišel nám pomoct i Radek Gwuźdź, který do toho přinesl nové poznatky. Víc jsme přípravu individualizovali jednotlivým hráčkám, aby trénovaly tak, jak mají a posouvaly se. Pak přišlo přibližně v polovině sezony období covidů a zranění, kdy jsme sestavu lepili, jak se dalo. S tím se potýkal ale každý a zaplať pán bůh, že jsme měli tak široký kádr, protože ve finále se ukázalo, že zas až tak široký není, když jsme měli někdy problém sestavit i deset hráček na některá utkání. Závěr základní části jsme ladili na play-off. Na druhou stranu si myslím, že jsme až zbytečně tlačili na to, abychom skončili první, protože pak se ukázala opotřebovanost v sérii s Black Angels, kdy jsme nebyli dobře nachystaní a dopadlo to tak, jak dopadlo. Celkově pro nás super sezona, třetí místo. I když jsme nevyhráli to, co jsme chtěli, tak máme spoustu poznatků, co zlepšit, abychom byli o kus lepší, silnější a chytřejší.

Které poznatky máš na mysli?
Jedná se o všechny aspekty hry a s tím související věci. Nechci tady úplně odkrývat karty hned na začátku, ale udělali jsme si s Vítkem poměrně hlubokou analýzu, která nám ukázala, co musíme ještě zlepšit. Zajímavé bylo třeba i sledovat chování jednotlivých hráček v play-off. Těch věcí je opravdu hodně.

Jak bylo řečeno. Tak během základní části přišla jedna menší krize, kdy se vám nepodařilo pár zápasů. Co vám ukázala směrem do sezony?
Dobrou reakci družstva. Říkali jsme si, že všechno, co se dělo, přišlo v pravou chvíli. Ať už porážka s Libercem doma, kdy si myslím, že byla nezasloužená. Reakce týmu v průběhu utkání byla skvělá. Následně i prohra se Spartou, kdy jsme dvě třetiny dominovali a následně přišel výpadek. Těch bylo v sezoně dost. Vždy jsme měli desetiminutovky, kdy jsme dostali čtyři, pět gólů, což se ukázalo i v sérii s Black Angels. Ve druhém zápase jsme během chvilky dostali kvarteto branek. To je další poznatek, na kterém je potřeba pracovat. Věřím, že se nám výpadky v příští sezoně budou vyhýbat.

Psychika v ženském sportu hraje ještě větší roli než u mužů. Jak to bylo v případě ženského týmu?
To je dost individuální. I v těch zápasech to bylo odlišné. Konkrétně s Black Angels se jednalo o vyústění něčeho, co běželo celou sérii od prvního zápasu. Určitě nám to ukázalo, kdo a jak umí reagovat pod tlakem, kdo se s tím umí srovnat lépe, a kdo hůř. Pro nás dobré, že s tím můžeme pracovat, ať už v tréninkovém procesu nebo zápase, aby se hráčky nebály, uměly v tom fungovat a bylo to pro ně komfortní.

Sám jsi nastínil, že jste tlačili moc na pilu. Je tohle i jeden z poznatků?
Určitě, stoprocentně! Poznatků je ale víc. Nejenom tohle. V ženském play-off módu, kdy se hraje na dva vítězné zápasy, strašně rozhoduje první utkání. Protože následný tlak, když prohráváš 0:1 v sérii a nemáš možnost dalších chyb, je enormní.

Nebylo by lepší třeba alespoň od čtvrtfinále zavést sérii alespoň na tři vítězné jako mají muži v nižších celostátních soutěžích?
Za mě by to byl určitě posun. Play-off je jiná soutěž a vyřazovací zápasy se nedají z mého pohledu srovnat s tím, které se odehrají v základní části. Týmy je hrají úplně jinak. Tempo utkání je zcela odlišné. S tím souvisí i nějaká kvalita. Rozhodně by to byl posun a vítěz 1. ligy by následně byl lépe připravený a konkurenceschopný na extraligu.

Bezprostředně po vypadnutí s Black Angels bylo řečeno, že na vině byla i fyzická kondice. Čím to, když jste celou sezonu měli běžně dva tréninky týdně i dva zápasy během víkendu?
Black Angels byli lépe fyzicky připravení na sérii. Zvolili dobrou taktiku, na kterou jsme neuměli zareagovat. V prvním utkání, kdy se lámal zápas, jsme neproměnili šance, kdežto oni je využili. Druhý zápas už byl o nastavení, kdy si šli za vítězstvím poměrně jistě a suverénně. Jednoznačně to bylo ve fyzické a mentální připravenosti. Jejich hráčky byly lepší než ty naše.

Je to jeden z poznatků, na kterém budete v létě pracovat?
Stoprocentně!

Co to ukázalo vám jako trenérům? Budete přísnější?
Stanovili jsme si nová interní pravidla, podle kterých chceme fungovat. Někdo může říct, že jsou přísnější. Prostě to máme nastavené teď tak, abychom byli dobře připravení na sezonu a play-off. Nikdo nedostane nic zadarmo, což nedostával ani před tím, ale je to o šířce a kvalitě kádru. Uvidíme, jaké se nám podaří přivést hráčky. Bez zdravé konkurence to nejde. Musí být ale taková, aby nenarušila chemii v týmu.

Bude nyní hráčky čekat v letní přípravě i větší dril z hlediska fyzické kondice?
Chceme a bude!

Navíc vás potkala dlouhodobá zranění. Řada hráček kvůli nim nedokončila sezonu. Doplatili jste i na tohle?
Stoprocentně! V sezoně jsme si prošli čtyřmi těžkými zraněními. Určitě to mělo vliv, kdy si ve druhé půlce Eliška Dvořáková utrhla achillovku, byla správným lídrem, na kterého jsme spoléhali. I stylem hry, kterou praktikuje, nám chyběla. Kateřina Hamplová odcestovala do USA a rázem nám chyběly dvě dynamické hráčky, které hrály nahoře, a neměly jsme je kým nahradit. Určitě to oslabení bylo. Každá hráčka má určitou roli v týmu a bez nich to bylo těžší.

Ukázalo vám to, že budete muset v létě nyní mnohem víc posílit kádr, aby byl širší, konkurenceschopnější?
Na posílení pracujeme. Něco se podařilo, další jsou rozpracované. Uvidíme v průběhu přípravy, co se podaří. Děláme teď kroky v tréninkovém procesu a vůbec fungování ženského týmu. Už jsme si oddělili jeden trénink na áčko, béčko. Potřebujeme nabrat i dostatečnou šířku kádru, aby tréninky byly v dostatečném počtu hráček a měly kvalitu a intenzitu, kterou chceme následně přenášet do zápasů.

Už bylo naznačeno okysličení kádru. Na kolik nových tváří se můžeme těšit v Prague Tigers?
Čtyři až pět hráček.

Už jste se na druhou stranu i s někým rozloučili?
Zatím ne. Víme, že máme dlouhodobé marody. Nikola Červená je po plastice vazu a myslím si, že nebude celou příští sezonu. Eliška Dvořáková sundala teď berle, takže ta se bude vracet až ve druhé polovině sezony. Uvidíme, co Michaela Neubergerová a její koleno. Nikdo z kádru neodešel a bude záležet jenom na samotných hráčkách, zda do toho budou chtít investovat čas a energii a prát se o místo v áčku, nebo raději půjdou do B-týmu.

Když se vrátíme ještě k play-off, tak po jasném přechodu přes Litvínov přišly dvě vyrovnané série se Spartou a Black Angels, tedy s týmy, které mají kompletní ženskou složku a jdou nahoru. Ukázalo vám to v tomhle směru, že i vy budete muset doplnit ženskou složku?
Víme, že to je nezbytné. Chceme florbal dělat jinak, kvalitně a tak, aby hráčky, které uvažují o tom, kde se mohou rozvíjet, tak našly u nás správné prostřední pro osobní sportovní rozvoj. Věříme, že se nám projekt podaří, protože má potenciál být prostě dobrý, protože je obklopený kvalitními lidmi.

Kdo bude mít ženskou složku na starosti?
Můj kolega Vít Gattnar dostal na starost rozvoj celé ženské složky po sportovní stránce. Intenzivně na tom pracuje. Víme, že to je běh na dlouhou trať a ovoce nebudeme sklízet za rok, dva, ale možná za tři se začne něco rodit.

Takže do tří let bude kompletní ženská složka?
Myslím, že bude kompletní dřív. První ovoce ale budeme sklízet až po třech letech.